Słodycze są kuszącą opcją, ale na szczęście istnieje wiele zdrowych alternatyw, które mogą zaspokoić chęć na słodkości. Podpowiemy, jakie przekąski wybrać, by cieszyć się słodkim smakiem zachowując przy tym dobre zdrowie.

Suszone owoce – naturalna słodycz

Poza naturalnie występującymi cukrami, suszone owoce są bogate w błonnik, który wspomaga trawienie oraz daje uczucie sytości. Zawierają także witaminy i składniki mineralne – witaminę C i A, potas, wapń, magnez czy żelazo, które wspierają układ odpornościowy oraz zdrowie serca. Kupując je, czytaj etykiety - nie powinny zawierać cukru i konserwantów. Szczególnie polecamy suszone jabłka, morele, śliwki, figi czy daktyle.

Domowe ciasta – zdrowa przyjemność

Ciasta przygotowywane w domu, mogą być świetnym zamiennikiem dla sklepowych produktów pełnych cukru i sztucznych dodatków. Wystarczy zamienić biały cukier na zdrowsze wymienniki – dojrzałe banany, czy naturalne substancje słodzące takie jak erytrytol, ksylitol lub stewia, a białą mąkę na razową. W ten sposób możemy przygotować rozmaite wypieki jak: ciasto bananowe, muffinki z owocami lub czekoladą, ciasto marchewkowe, serniczki na zimno, czy jabłecznik na spodzie z płatków owsianych. Można je wzbogacić o orzechy, czy suszone owoce. Takie wypieki są pełne błonnika, witamin i składników mineralnych, dzięki czemu stanowią świetną alternatywę dla ciast sklepowych.

Kulki mocy – zdrowe przekąski

Kulki mocy lub batoniki bazujące na owocach suszonych i orzechach, to jeden z lepszych wyborów, gdy najdzie Cię ochota na coś słodkiego. Do ich przygotowania wystarczą daktyle, ulubione orzechy i pestki, kakao, masło orzechowe, czy przyprawy jak cynamon lub kardamon. Kulki mocy dostarczają organizmowi energii na dłużej, poprawiają koncentrację i wspierają pracę mózgu.

Zdrowe, kupne słodycze bez cukru        

W dzisiejszych czasach, półki sklepowe pełne są słodyczy bez cukru. Wybieraj artykuły pozbawione syntetycznych słodzików jak sukraloza, a wybieraj te dosładzane stewią, ksylitolem lub erytrytolem.

Smoothie – szybka, pyszna i zdrowa alternatywa

Koktajle to doskonała opcja dla osób, które lubią słodkie smaki, a jednocześnie zależy im na dostarczeniu niezbędnych składników pokarmowych. W skład smoothie mogą wchodzić owoce, jogurty, napoje roślinne, orzechy i pestki oraz wszelkie zielone liście jak szpinak, sałaty, jarmuż. Tego rodzaju napój jest nie tylko smaczny, ale i pełnowartościowy, bogaty w błonnik, witaminy oraz zdrowe tłuszcze.

Inne artykuły

  • Zdrowie

Wokół żywienia narosło wiele mitów, które mogą wprowadzać w błąd, utrudniając tym samym podejmowanie właściwych wyborów żywieniowych. Oto najczęstsze z nich.

  • Zdrowie

Większość żywności dostępnej w sklepach zawiera konserwanty, co budzi kontrowersje. Czy są one naprawdę szkodliwe? Rozprawmy się z mitami.

  • Zdrowie

Masz problem z przekąskami w pracy lub trudno Ci utrzymać regularność posiłków? Sprawdź dziewięć skutecznych sposobów na ograniczenie podjadania!

  • Zdrowie

Skomponowanie lunch boxów, które będą nie tylko zdrowe, smaczne, ale i atrakcyjne wizualnie nie musi być czymś pracochłonnym. Sprawdź to!

  • Zdrowie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego po niektórych przekąskach czujesz się szczęśliwszy, a po innych ospały? Naukowcy od lat badają związek między dietą a zdrowiem psychicznym, a wyniki są naprawdę fascynujące!

  • Zdrowie

Życie w biegu często utrudnia dbanie o zdrową dietę i codzienną równowagę. Jednak z odpowiednim podejściem, zdrowe odżywianie można wpleść w codzienność z łatwością. 

  • Zdrowie

Ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie z ochotą na słodkie przekąski w sposób świadomy i zdrowy. Dowiedz się, jak znaleźć równowagę, zadbać o swoje zdrowie i cieszyć się lepszym samopoczuciem na co dzień.

  • Treningi
  • Zdrowie

Na rynku dostępnych jest wiele napojów izotonicznych mających zapewnić szybkie nawodnienie i odpowiedni poziom elektrolitów. Chcąc uniknąć zbędnych sztucznych dodatków, można przygotować napoje izotoniczne w domu. To proste!

  • Zdrowie

Dziecięca dieta wpływa na rozwój umysłowy oraz fizyczny, ale również kształtuje nawyki, które mogą towarzyszyć dziecku w dorosłości. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak uczyć dzieci zdrowego podejścia do jedzenia.

  • Zdrowie

Czy wiesz, że pomiędzy mózgiem, a jelitami znajduje się połączenie, które stanowi swego rodzaju sieć telefoniczną, biegnącą od układu nerwowego, aż do pokarmowego?

  • Zdrowie

Zmiana nawyków często wydaje się trudnym wyzwaniem. Jednak to właśnie małe, systematyczne kroki prowadzą do największych zmian! Oto jak skutecznie wprowadzać nowe nawyki do swojego życia.

  • Zdrowie

Czy wiesz, że istnieją badania, które dowodzą zależności pomiędzy różnorodnością kolorów posiłków, a odczuwaniem radości z jedzenia?